sağlıklı günler

Merhabalar,

Öncelikle tanışalım. Ben Dr. Hanife Öz. Değişik yerlerde pratisyen hekim olarak çalışıp, uzun bir süre de idari kadrolarda çalıştım Meslek hayatımın son 2.5 yılında da Aile Hekimliği yaptım. 28 yıllık meslek hayatımın ardından emekli oldum…

Bu sayımızda genel sağlık konularından bir başlangıç yapalım istiyorum…

Bilindiği gibi ülkemiz nüfusu oldukça genç… Her ne kadar nüfusumuzun yaş ortalaması genç olsa da ‘ortalama yaşam süresi’ gittikçe artmakta… Bunun anlamı yaşlı nüfusumuz da gittikçe artmakta olduğudur. Çocuklar ve yaşlılar için ortak genel sağlık meselelerinin başsında “AŞILANMA” konusu öne çıkmakta. Aşılanma şu anda en önemli halk sağlığı konularından birisidir.

Aşılanma ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi “AŞI KARŞITLIĞI”, bir diğeri de özellikle sınır kapılarından kontrolsüz girilmesi nedeniyle “AŞISIZ NÜFUS ORANININ ARTMASI”dır. Bu iki konu özellikle özellikle bebek ve çocukları ilgilendiriyor iken diğer bir konu ise “YAŞLI NÜFUSUN AŞILANMASI” ve bu konu ile ilgili toplumun yeterli bilgisinin olmamasıdır.

Aşı ile korunabildiğimiz hastalıklar özellikle enfeksiyonla ilgili olanlarıdır. Aşılanma oranlarının artması ile bazı hastalıkların yeryüzünden tamamen yok edildiğini biliyoruz. En tehlike hastalıklardan “Çiçek Hastalığı” aşılama sayesinde artık insanlara zarar veremiyor. 1980 yılından beri ülkemizde çiçek aşısı uygulaması da kalkmıştır. Bebeklerimize yapılan aşıların düzenli yapılması ve aşılanma oranlarının artması da bebek ölümlerini de ciddi oranda azaltmaktadır. Hemen hatırlatalım ki bu aşılar Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Aynı şekilde 65 yaş üzeri kişilere ve kronik hastalığı olan herhangi bir yaş grubundakilere yapılması gereken “GRİP” aşısını reçete edildiği taktirde, SGK ödenmekte ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz uygulaması yapılmaktadır. Yine bağlantılı olarak 65 yaş üstü kişilerin “PNÖMOKOK” aşıları da Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. 

Bugün genel bir bilgilendirme ile giriş yaptık. Bundan sonraki yazılarımızda bu konuları tek tek detaylandıracağız…

bir yorum bırakın